« Spłata zobowiązań prz… | Strona domowa | Uproszczona procedura… »

Pełna dokumentacja przede wszystkim

czwartek, 04 lipiec 2019 at 10:13 am.

Kredyty hipoteczne nie są zdecydowanie produktami dla każdego. Jednak jeśli już go uzyskamy, warto wiedzieć, że dostarczenie do banku wszystkich niezbędnych dokumentów może być kwestią decydującą w przyznaniu nam kredytu przez bank. Przekazanie księgi wieczystej do banku jest koniecznością. Należy to zrobić w chwili, gdy tylko księga zostanie uaktualniona, ponieważ w okresie przejściowym musimy liczyć się z o wiele wyższymi kosztami. Większość placówek bankowych traktuje wcześniejszą spłatę lub nadpłatę w taki sposób, że ustala wówczas dodatkowe warunki a nie rzadko również dodatkową prowizję. Każdy bank ustala maksymalną wysokość nadpłaty. Można jej dokonać bezpłatnie. Ustalany jest również okres, w którym na taką operację będzie nałożona prowizja. Kredyty hipoteczne można oczywiście spłacić przed upływem oficjalnego terminu. Jednak warto już w chwili wyboru najbardziej interesującej nas oferty, wziąć pod uwagę ten podpunkt umowy kredytowej. Jest to o tyle istotne, gdyż prowizja za wcześniejszą spłatę w niektórych przypadkach może sięgnąć nawet 3 procent naliczanej od przedterminowej spłaty kwoty.

Wcześniejsza spłata kredytu

Kredyty hipoteczne można spłacić w całości przed upłynięciem obowiązującego terminu. Możemy także bezpłatnie częściowo lub całkowicie pozbyć się swojego długu. Jeśli nadpłacimy zobowiązanie wobec banku, może on poprosić nas, abyśmy określili, co zrobić z pozostałym do spłaty zobowiązaniem. Do wyboru mamy zmniejszenie raty a przy okazji możemy zachować niezmieniony termin kredytu lub pozostawić wysokość raty na niezmienionym poziomie, lecz skrócić okres trwania umowy. Niektóre banki uzależniają wysokość prowizji od poziomu naliczonej marży. Mogą wówczas zaproponować przeróżne warianty kredytowania. W grę wchodzi przede wszystkim możliwość naliczania niższej marży z wysoką prowizją lub odwrotnie. Jeśli mamy możliwość wcześniejszej spłaty zaciągniętego zobowiązania, sprzedając przykładowo poprzednie lokum, wówczas kredyt z niską lub zerową prowizją i wyższą marżą może okazać się dla nas najkorzystniejszym rozwiązaniem. Jeśli nie posiadamy żadnej nieruchomości, którą możemy spieniężyć, wówczas lepiej wybrać niższą stawkę marży. Biorąc pod uwagę kredyty hipoteczne sięgające kilkuset tysięcy złotych, wysokość prowizji może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. To z kolei w znacznym stopniu obciąża nasz portfel. Zdarza się, że prowizja może zostać doliczona do kwoty zadłużenia oraz spłacana w ratach.

Kredyt nie dla każdego

Uzyskanie kredytu hipotecznego nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Załatwienie wszystkich formalności jest bardzo czasochłonne a i one nie dają nam gwarancji na otrzymanie kredytu we wnioskowanej kwocie. Jeśli jednak uda nam się przebrnąć przez szereg wymogów a bank w końcu udzieli nam kredytu, naliczy również odpowiednią stawkę prowizyjną za jego przyznanie. Jest to stawka, która zostanie naliczona jednorazowo a uzależniona jest od wysokości otrzymanego kredytu. Jej wysokość wynosi od 0 do 3 procent. Kwoty zerowe zarezerwowane są przede wszystkim dla stałych klientów placówki oraz tych, którzy podejmują decyzję o przeniesieniu kredytu z innego banku. Negocjowania stawek prowizyjnych jednak nie można zabronić nikomu, co więcej, jest to nawet wskazane. Niektóre banki uzależniają wysokość prowizji od poziomu marży a przy okazji oferują swoim klientom różne warianty kredytowania- niska marża, wysoka prowizja lub odwrotnie. W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, kredyt z niską lub zerową prowizją będzie dużo bardziej opłacalny.