« Wady i zalety kredytu… | Strona domowa | Pełna dokumentacja pr… »

Spłata zobowiązań przy pomocy konsolidacji.

wtorek, 14 maj 2019 at 09:10 am.

Większość polskiego społeczeństwa jest zadłużona w bankach i instytucjach pozabankowych. Comiesięczne raty spędzają sen z powiek niejednemu kredytobiorcy. Ciężko jest zarządzać domowym budżetem, tak aby finansów wystarczyło na wszystko. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego. Kredyt ten polega na połączeniu wszystkich posiadanych zobowiązań bankowych w jeden kredyt, czyli miesięcznie spłacamy tylko jedną ratę. Poza kredytami i pożyczkami skonsolidować możemy również zadłużenie na karcie kredytowej i limit w koncie. Aby konsolidacja była opłacalna koniecznie trzeba poznać jej wszystkie koszty.

Koszty konsolidacji.

Każdy kredyt wiąże się z kosztami, również i kredyt konsolidacyjny. Odsetki, prowizje, opłaty bankowe to typowe koszty kredytu. Niektóre banki naliczają również karną opłatę za przedterminową spłatę zobowiązań. Warto mieć to na uwadze. Przygotowując się do kredytu konsolidacyjnego trzeba więc dokładnie zapoznać się z wszystkimi kosztami. Ważne jest także przeanalizowanie wszystkich umów kredytowych posiadanych z bankami. Przede wszystkim trzeba sprawdzić czy w sposób bez kosztowy albo przy minimalnym obciążeniu mamy możliwość spłaty wcześniejszych zobowiązań. Połączenie wszystkich rat w jedną ratę daje nam możliwość obniżenia miesięcznego zobowiązania. Taką szansę daje nam wydłużenie okresu kredytowania, co jednak wiąże się ze spłaceniem większych odsetek. Analizując więc czy konsolidacja jest dla nas opłacalna musimy wziąć pod uwagę wszystkie koszty obsługi kredytu.

Od czego zacząć starania o kredyt konsolidacyjny?

O kredyt konsolidacyjny możemy się starać w dowolnym banku, nie musi to być bank z którym już jesteśmy związani. Większość banków wymaga jednak założenia konta osobistego na które będzie wpływać comiesięczne wynagrodzenie za pracę. Warto jednak zapoznać się z ofertami kilku banków, bo chociaż na pierwszy rzut oka oferty mogą się między sobą nie różnić, to jednak po ostatecznej analizie na pewno dostrzeżemy różnicę. Wniosek o kredyt składamy w stacjonarnym oddziale banku albo też drogą internetową. Bank rozpatrzenie wniosku rozpocznie od analizy zdolności kredytowej, dlatego musi ona być bez zarzutu. W związku z tym z decyzją o konsolidacji kredytów nie zwlekajmy do ostatniej chwili. Jeśli już zalegamy ze spłatą rat, bank prawdopodobnie odrzuci nasz wniosek kredytowy. Kiedy tylko przeczuwamy kłopoty z płynnością finansową zacznijmy działać, bo złożenie wniosku o konsolidację jeszcze do niczego nas nie zobowiązuje.